Stop hromadění oblečení

Stop hromadění oblečení

Říká se, že šaty dělají člověka. Tím, co nosíme na sobě, totiž vyjadřujeme svou osobnost i svůj postoj ke světu. Prozradit o nás oblečení dovede opravdu hodně - od společenského postavení přes momentální náladu, až po naše záliby či kreativitu.

Pod tíhou módního diktátu

Zatímco dříve se oděv pořizoval na celý život, dnes si všichni kupujeme kousky na krátkou dobu. Na vině jsou především neustále se měnící trendy. Pod tíhou módního diktátu tak vyrážíme do obchodů pro barvu, která je hitem letošní sezóny, pro trička, kterých není nikdy dost, pro sukně, bez kterých by na jaře vůbec nebylo možné existovat. Šatní skříně nám pak doslova praskají ve švech a přetékají všemožnými druhy oblečení, které nám vydrží maximálně jednu sezonu, než tzv. vyjdou z módy. Jak rychle je nakupujeme, tak rychle je potom vyhazujeme, některé si dáme sotva párkrát na sebe a hned potom skončí někde na skládce. Výsledkem je neuvěřitelné plýtvání materiálů, které zatěžuje naši planetu. Na toto nezodpovědné chování se snaží upozorňovat čím dál více lidí, a to včetně předních módních návrhářů.

Začarovaný kruh

Jak tedy ze začarovaného kruhu ven? V první řadě je na místě uvážlivost při pořizování nových věcí. Módní průmysl patří mezi ty nejméně ekologické, ujasněte si proto, zda nový kousek opravdu tak nutně potřebujete. Řiďte se heslem, že kvalita by měla zvítězit nad kvantitou. Pokud už se vám oblečení doma nahromadilo, vyvstává otázka: co s ním? Možností je hned několik. Můžete ho zkusit prodat, vyměnit nebo darovat charitě. Ekologicky šetrný způsob představuje recyklace textilu. Nevyhazujte staré oblečení do koše, ale do kontejnerů na textil. Nejen, že tak podpoříte dobrou věc, protože poslouží ještě někomu jinému, ale navíc uděláte správný krok i ke zlepšení životního prostředí.

Ekologický přístup

Šetrný ekologický přístup bychom měli pěstovat už v útlém věku, dlouhodobá a cílená osvěta je nezbytná. Děti by měly mít povědomí o tom, jak nakládat s odpady, jak třídit a recyklovat. Zkuste je to naučit nějakou zábavnou formou, pomoci mohou různé hry a programy. Díky těmto metodám je bude třídění nejen bavit, ale stane se pro ně celoživotní návykem.