Čištění zubů

Jak vyzrát na zubní problémy?

Ať už jsme malí nebo velcí, v bezpečí vlastního útočiště či mimo něj, správná a pravidelná péče o chrup je nezbytností. Obzvláště u dětí a dospívajících to platí dvojnásob. Někteří se možná svému chrupu věnují, přiznejme si však, že většina pouze krátkou chvíli a to tak, že kartáčkem „přejíždí“ lehce dostupná místa a tím celý proces považuje za zdárně ukončený. Zuby jsou však odrazem našeho psychického i fyzického zdraví, jejich péči tedy opravdu nezanedbejte. Můžete se inspirovat našimi 5 tipy, jak zatočit se zubním kazem a dalšími nepříjemnostmi podobného typu.

 1.   Vhodné pomůcky

Zásadní je výběr vhodných pomůcek - zubního kartáčku  a zubní pasty, případně dalších aparátů ve formě mezizubních kartáčků či zubních nití dle potřeby a chuti každého. U výběru kartáčku je třeba se zaměřit na jeho tvrdost, hustotu a zarovnání štětin. Pro děti volte měkké štětiny, dospělí by měli sáhnout po tvrdších vláknech. Zubní pasta by neměla obsahovat zbytečná barviva a další chemické látky, mimo jiné by měla zachovat rovnovážné pH v dutině ústní. Trendem poslední doby jsou bylinné zubní pasty  obsahující pouze přírodní látky a extrakty z léčivých bylinek. Pokud tedy patříte mezi zastánce přírodních produktů, široká nabídka přírodní péče o zuby vás zajisté mile překvapí.

2.   Správná technika

Vhodné pomůcky jsou jistě základ, bez jejich správného užití je to však jako nosit dříví do lesa. Se správnými návyky je třeba začít již od útlého věku. Malými vibračními pohyby od kořene až ke korunce, každý zoubek zvlášť, je třeba se dostat i do zadních špatně přístupných míst, na které se často zapomíná. Nevynechejte ani kousací plochy či mezizubní prostory. Doporučuje se užít kartáček pod úhlem 45 stupňů a na kartáček nevyvíjet přílišný tlak. Kartáček měňte pravidelně, nejpozději každé 3 měsíce, ale rozhodně po každé nemoci.

3.   Pravidelnost

Pravidelná péče je nezbytností. Zažitým pravidlem je péče dvakrát denně, ráno a večer. Doporučuje se však zuby vyčistit po každém jídle, nejen, že osvěžíte svůj dech, předejdete tak i vzniku zubního povlaku nebo nepříjemným kazům.

4.   Strava

Zdravý úsměv bez pochyby ovlivňuje také náš jídelníček. To, že zubní sklovině škodí káva, bonbóny a další sladké nápoje a laskominy, je všeobecně známé. Málokdo však ví, že nevhodné jsou také citrusové plody, slazené šťávy a limonády, čaj, víno nebo třeba kyselé okurky. Velice prospěšné jsou naopak žvýkačky bez cukru, sýr nebo například také jahody. A samozřejmě čistá voda.

5.   Řešení problémů

Pokud se vám přeci jen nějaká ta nepříjemnost v podobě zánětlivých onemocnění, krvácení dásní, případně aftů nevyhne, nezoufejte. Než zamíříte k zubnímu lékaři, zkuste si pomoci sami. Existuje nespočet bylinných roztoků na dásně, které se samotným problémem nebo jeho počátečními příznaky zatočí. Co se týče aftů, jejich léčba není také nikterak nákladná a složitá. Zaručeným receptem je bylinný masážní gel Herbadent, obsahující extrakt ze sedmi léčivých bylin, na které sázely již naše babičky.

 A jak jste na tom s péčí o zuby vy?